W Krynicy Morskiej, na Zalewie Wiślanym właśnie zakończyły się Mistrzostwa Polskiego Stowarzyszenia Klasy Cadet. W ciągu trzech ostatnich dni, od czwartku do soboty przeprowadzono wszystkie z zaplanowanych 9 wyścigów przy wietrze od 8 do 20 węzłów.

Przy rekordowej frekwencji 113 jachtów, wyścigi w tak dużej flocie dla wielu zawodników były dużym wyzwaniem. Długa na 500 metrów linia startu i długość trasy nawet do 1 mili morskiej stworzyły dla zawodników świetne warunki do rywalizacji.

Pierwszego dnia wiatr od brzegu był bardzo zmienny, co utrudniło wszystkim podejmowanie trafnych decyzji. Kolejnego dnia siła wiatru osiągała nawet 20 węzłów, co przy krótkiej, charakterystycznej dla Zalewu Wiślanego fali dochodzącej do pół metra wysokości, sprawiła wielu zawodnikom trudności. Pojawiły się wywrotki. Ostatni dzień regat pokazał łagodne warunki do żeglowania. Zróżnicowane warunki wyłoniły najbardziej uniwersalną załogę w kategoriach: chłopcy, dziewczęta i załogi do 14 lat.

Bezwzględnym zwycięzcą regat zostali Belgowie: Thibavd Dirix, Thomas Winand. Dwa punkty za nimi, na drugim miejscu Angielki: Lia Fletcher, Kali Karaskas. Na trzecim miejscu Argentyńczycy: Julian Finsterbusch, Franco Barone. Najlepsi z Polaków, Paweł Kajeta, Tymoteusz Roszkowski uplasowali się na czwartej pozycji.

W klasyfikacji Polaków:

Chłopcy:

1. Paweł Kajeta , Tymoteusz Roszkowski, UKŻ Lamelka Kartuzy

2. Michał Dębkowski, Zdzisław Bulik, MKS Dwójka Warszawa

3. Marcel Kurjańczyk, Filip Nowak, UKŻ Lamelka Kartuzy

Dziewczęta:

1. Patrycja Raszczyk, Zofia Sienkiewicz, UKŻ PMOS Pisz

2. Magdalena Leymańczyk, Zuzanna Grusznis, UKŻ PMOS Pisz

3. Daria Targos, Zofia Hochtaubel, MKS Dwójka Warszawa

Młodzicy do lat 14

1. Piotr Cendrowski, Adam Rutkowski, MKS Dwójka Warszawa

2. Franciszek Rutkowski, Jan Kopyra, MKS Dwójka Warszawa

3. Zuzanna Ostrowska, Hanna Bujko, MKS Dwójka Warszawa

Klasyfikacja Klubowa:

1.UKŻ Lamelka Kartuzy

2. Dwójka Warszawa

3. PMOS Pisz

Pełne wyniki regat:

https://cadet.com.pl/results-polish-nationals/

Od niedzieli, 28 lipca rozpoczyna się impreza główna sezonu: Mistrzostwa Świata. W dwóch flotach: Worlds oraz Promo rywalizować będzie 62 i 68 załóg. Dwa dni pomiarów, następnie practise race, parada uczestników ulicami Krynicy Morskiej, otwarcie na scenie w porcie regat, następnie 5 dni dla 12 zaplanowanych wyścigów.

Organizatorem regat jest Polskie Stowarzyszenie Klasy Cadet wraz z Urzędem Miasta Krynica Morska.

Zapraszamy do śledzenia regat na stronie https://cadet.com.pl/ oraz stronie fb https://www.facebook.com/CadetWorlds2019/

Tekst:  Jerzy Sukow

Foto:  Bartosz Modelski